DY’GWENER / FRIDAY 1ST NOVEMBER
Nov
1
11:00 AM11:00

DY’GWENER / FRIDAY 1ST NOVEMBER

11am - 1pm - Special Needs Troyl - Ballroom

11 - 12.30pm - Newquay Old Cornwall Society Talk - Little Dining Room

1.30 - 3pm - Tots Troyl - Ballroom

2 - 3.30pm - Newquay Old Cornwall Society Walk - Meet in the Little Dining Room

RAKKA:

6 - 6.35pm - TBC - Ballroom

6.50 - 7.25pm - Mad Jack of the Boneyard - Ballroom

7.30 - 8.30pm - Beginners/Improvers Music Session with Matt Bray - Little Dining Room

CONCERT - Main Dining Room

7.30 - 8.05pm - Pete Berryman

8.10 - 9pm - Vri

8.30 - 10.30pm - Session - kicked off by Greta Curtin

EVENING DANCES - Ballroom

7.45 - 9.15pm - Manx

9.30 - 11pm - Irish

11.15 - 12.45am - Scottish

View Event →
DY’SADORN / SATURDAY 2ND NOVEMBER
Nov
2
10:00 AM10:00

DY’SADORN / SATURDAY 2ND NOVEMBER

10 - 11.30am - TUNE / SONG SWAP - Vri & Bagas Crowd - Cocktail Bar

11am - 4pm - CRAFT FAIR - Ballroom

11am - 2pm - Mirour Hus / Magic Mirror Portraits - Little Dining Room

11am - 5.30pm - MUSIC AND DANCE DISPLAYS - Main Dining Room

11am - 1pm - KIDS ACTIVITIES - Beneden Room

CLASSIC SESSIONS - Cocktail Bar

2 - 3pm - Cornish (Bagas Crowd)

3.15 - 4.15 pm - Scottish (Sophabulous)

4.30 - 5.30pm - Irish (Ciara O'Shea)

DANCE WORKSHOPS - Beneden Room

2 - 3pm - Manx

3.15 - 4.15pm - Breton

4.30 - 5.30pm - Welsh

3.30 - 5pm - Morgannow / Shanties in Kernewek - Little Dining Room

RAKKA - Ballroom

5.45 - 6.15pm - London Gwerin

6.30 - 7pm - The Stowes

7.30 - 8.30pm - Beginners/Improvers Session - Little Dining Room

CONCERT - Main Dining Room

7.30 - 8.05pm - Krismenn

8.10 - 8.55pm - Gwenno

8.30 - 10.30pm - Session led by The Stowes - Cocktail Bar

EVENING DANCES:

7.30 - 9pm - Scottish - Ballroom

9.15 - 10.45pm - Welsh - Ballroom

9.30 - 11pm - Breton - Main Dining Room

11 - 12.30am - Cornish (Splann) - Ballroom

11.15 - 12.45am - Irish - Main Dining Room

Gwenno1_Credit Jen Abell-new-2.jpg

Gwenno

Concert - 7.30 - 9pm - Find out more about Gwenno

krismenn-breton-rapper.jpg

Krismenn

7.30pm

View Event →
DY’SUL / SUNDAY 3RD NOVEMBER
Nov
3
to Nov 4

DY’SUL / SUNDAY 3RD NOVEMBER

10.30am - 12pm - Symposium - Beneden Room

11am - 2pm - CULTURAL EXPO (CD Music) Inc. Kids Activities - Ballroom

Classic Sessions - All in the Cocktail Bar

11.30am - 12.30pm - Breton

12.45 - 1.45pm - Welsh (Dawnswyr Tawerin)

2 - 3pm - Manx (Ny Fennee)

MUSIC & DANCE DISPLAYS - Main Dining Room

11.30am - 4pm

DANCE WORKSHOPS - All in the Beneden Room

12.30 - 1.30 - Irish

1.45 - 2.45 - Scottish

3 - 4pm - Cornish

1.30 - 3pm - Droll Adro - Little Dining Room

2.30 - 4.30pm - Singing Session with Newquay Rowing Club Singers & Welsh Choir - Newquay Rowing Club

3pm - 4pm - Cornish Wrestling - Ballroom

3.30 - 5pm - Poetry & Dialect - Little Dining Room

4.30 - 6pm - 'Sole Music' Step Dance Showcase - Ballroom

6 - 8pm - Session - Krelys - Cocktail Bar

CONCERT - Main DIning Room

7.30 - 7.55pm - Warm up

8 - 9pm - Project Smok

EVENING DANCES - Ballroom

8.30 - 10pm - Manx (Ny Fennee)

10.30 - 12am - Survivors' Ceilidh with The Brim

Ali Levack - Whistles Pablo Lafuente - Acoustic Guitar, Electric Guitar, Bass Guitar Ewan Baird - Bodhran Special Guest - Alice Allen (Cello) Tunes: 'Takaka Rain' - Alan Doherty 'The Fear Polka' - Ali Levack Engineered and mixed by Scott Wood Mastered by Ross Saunders Video by Samuel Hurt

View Event →